CAD-CAM technológia​

CAD: Computer Aided Design – számítógéppel támogatott tervezés. 

CAM: Computer Aided Manufacturing – számítógéppel támogatott gyártás

CAD-CAM a fogászatban​

A fogorvos által vett lenyomat alapján a fogtechnikus a megszokott módon modellt készít.

Ezt a modellt a technikus egy szkennerbe helyezi, ami lézerfény segítségével letapogatja, majd a számítógép 3 dimenziós képet készít róla, így a modell a képernyőn láthatóvá, tervezhetővé válik. A számítógépes tervezéshez az Exo-cad tervező programját használjuk, a megtervezett munkák a kívánt anyagból (cirkónium, PMMA, műanyag nyomtatás stb.) helyben saját modern gépeinkkel legyártásra kerülnek.

Fém munkáinkat digitális tervezés után szelektív lézer szinterezéssel (Co-Cr) illetve marással (titán) készítjük el.

A számítógépes technológia tervezéstől a fogmű elkészítéséig a gyártás minden lépését átláthatóvá, reprodukálhatóvá és ultra pontossá teszi.
A digitális technika nagyban megkönnyíti és sokkal pontosabbá teszi, de nem pótólhatja a fogtechnikus munkáját. Az utolsó lépésben a fogművek minden esetben képzett kollégáink kezei között érik el legmagasabb esztétikai igényeket is kielégítő, végleges egyéni karakterüket.

Eljárások

Szubsztraktív

Frézelés, marás

Amikor egy tömbből 5 tengelyes CNC gépeinkkel marással készítjük el az általunk megtervezett hídvázat, monolitikus pótlást stb.
Anyagai: cirkon, PMMA, PEEK, viasz

Additív

Léreszinterezés (SLM)

A por alapanyagot egy nagyteljestményű lézersugár olvasztja össze rétegről rétegre, ennek pontossága 20 mikron, amely jóval meghaladja a hagyományos öntéssel készült vázak pontosságát. Ez a technika kizár több hibalehetőséget is:

  • nincsen hiányzó koronaszél
  • nincsen vázbillenés
  • megszívás
  • elhúzódás
  • mindig “tiszta” fémből készülnek, nincs fém “újrahasznosítás”

A beállított koronafal vastagságok, koronaszél vastagságok pontosan meghatározhatók, ezért a vázak kidolgozási ideje a töredékére csökken.
Anyaga: Co-Cr ötvözet, titán

3D nyomtatás

Nagy teljesítményű nyomtatóinkon egyszerre akár 8-10 fogívet is nyomtathatunk 1 óra alatt oralscannerrel vett STL fájlból általunk tervezett szekciós, fogszabályozós modellekből. Gépeinken hosszútávú ideiglenes hidak, koronák is nyomtathatók nagy pontossággal és színválasztékkal, rövid határidővel.
Anyaga: Fogászati célokra fejlesztett fotopolimer anyagok

 A folyamat következő lépése az úgynevezett szeletelés, mely során az erre a célra kifejlesztett szeletelő program készíti elő nyomtatásra a fájlt. Ebben a programban állíthatók be a nyomtatási és a technológiai paraméterek is. Ilyen például a két réteg közötti várakozási idő, a hűtés vagy a nyomtatás hőmérséklete. Már mindennapos például a fogászati alkalmazása, azon belül is a láthatatlan fogszabályzók készítése során terjedt el leginkább. Az eszköz segítségével csökkent a fogszabályzók készítésének anyagköltsége és elkészítési ideje is.